Zakwaszenie organizmu – czym jest i jakie daje skutki?

złe samopoczucieZmęczenie, brak energii oraz trudności w leczeniu infekcji są dla wielu z nas na porządku dziennym. Nie poszukujemy przyczyn złego samopoczucia i przyjmujemy, że tak po prostu jest. Tymczasem przyczyną pogorszenia się naszego stanu zdrowia może być nadmierne zakwaszenie organizmu, z którym należy walczyć. W przeciwnym razie dolegliwości będą się nasilały, powodując jeszcze więcej negatywnych skutków zdrowotnych.

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie organizmu jest zaburzeniem równowagi kwasowo–zasadowej w naszych ciałach. Jak sama nazwa wskazuje, mamy wtedy do czynienia z nadmierną ilością związków o odczynie kwasowym w stosunku do tych zasadowych.

Dlaczego utrzymanie równowagi kwasowo–zasadowej jest ważne?

równowaga kwasowo zasadowaOdpowiednia wartość pH krwi oraz pozostałe jej właściwości warunkują poprawny przebieg reakcji biochemicznych, których w naszym ciele zachodzi naprawdę wiele. Wszelkiego rodzaju zaburzenia standardowego stanu, pewnego rodzaju równowagi, podczas której mechanizm działa sprawnie, powodują problemy w poszczególnych segmentach. Wraz z niesprawnością jednych procesów, pojawiają się trudności z prowadzeniem kolejnych.

Czy odkwaszanie organizmu jest konieczne?

Zdawać by się mogło, że odkwaszanie organizmu jest kolejnym wymysłem przemysłów farmaceutycznych. Być może nie byłoby ono niezbędne gdybyśmy całkowicie zmienili swoje tryby życia i sposób odżywiania. Idealny scenariusz jest jednak niemożliwy w realizacji. Zakwaszenie organizmu powodowane jest przez wiele czynników m.in.: szybkie, przetworzone jedzenie o znikomej ilości wartości odżywczych, życie w ciągłym stresie, spożywanie dużych ilości makaronów, pieczywa i słodyczy przy jednoczesnym unikaniu zielonych warzyw i kasz, duże ilości kawy i leków przeciwbólowych, papierosy, siedzący tryb życia.

Ogrom dróg, z których dociera do nas kwasowy odczyn sprawia, że organizm samodzielnie nie radzi sobie z odkwaszaniem swojego środowiska i konieczne jest jego wspomaganie.

Jakie są skutki braku odkwaszania organizmu?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wiele codziennych, uciążliwych dolegliwości może być spowodowanych nadmiernym zakwaszeniem organizmu. Są to m.in.:

  • osłabienie, brak energii i obniżone samopoczucie
  • drażliwość i wahanie nastroju
  • częste bóle głowy
  • trudność w odchudzaniu i leczeniu infekcji
  • problemy z koncentracją
  • zgaga, problemy trawienne, wzdęcia
  • napady „słodyczowego” głodu
  • bóle mięśni i stawów

Co ciekawe, przy nadmiernym zakwaszeniu organizmu, wyniki morfologii krwi pozostają niezmienne. Prawidłowe wartości otrzymane w badaniach nie wskazują na to, że równowaga kwasowo–zasadowa pozostała zachowana. W celu wykrycia nadmiernego zakwaszenia naszego ustroju należy wykonać gazometrię. Żadne inne badanie nie pozwoli nam uzyskać pewności co do stanu naszego zdrowia w tym aspekcie.

spirulin plus banner

Długotrwale zakwaszenie organizmu a choroby

Bagatelizowanie zakwaszenia organizmu oraz brak wprowadzenia jakichkolwiek zmian w stylu życia i odżywianiu będzie prowadził do ciągłego obniżania pH w organizmie. Badania prowadzone nad chorobami przewlekłymi pokazują, że jedną z przyczyn ich pojawienia się jest długotrwałe, nadmierne zakwaszenie organizmu, które powoduje poważne zaburzenia funkcjonowania poszczególnych procesów. Do chorób, do których powstania przyczynia się niskie pH należy cukrzyca, z którą boryka się coraz szersze grono osób. Równie poważną dolegliwością będzie osteoporoza, na którą narażone są szczególnie kobiety. Nadwaga towarzysząca zakwaszeniu jest kolejnym gwoździem do trumny dla naszych kości i stawów, którym grozi zwyrodnienie. Zachwianie równowagi kwasowo – zasadowej nie pozostaje obojętne dla układu krążenia, który po dłuższym zakwaszeniu zmierzy się z nadciśnieniem i miażdżycą.

To tylko niektóre choroby i zmiany będące skutkiem braku odkwaszania organizmu. Jeśli masz jakieś wątpliwości odnoszące się do stanu zdrowia – nie czekaj i sprawdź, co możesz zrobić!

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *